Чи планується проводити осучаснення пенсій для колишніх вчених, яким пенсія була нарахована за спеціальним законодавством?

Проект Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” передбачає визначення єдиних умов в обчисленні пенсій згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” незалежно від займаної посади та виконуваних робіт.

З цією метою, пенсії що були призначені (обчислені) відповідно до “спеціальних” законів, зокрема Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, будуть перераховані з 1 жовтня 2017 року згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

У тому випадку, якщо розмір пенсії, призначеної за Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, після розрахунку за нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” буде більшим, проводиться автоматичне переведення пенсії за умовами, передбаченими Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Якщо розмір пенсії після розрахунку за нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” буде меншим, пенсія продовжує виплачуватися у раніше призначеному розмірі. 

Які пенсійні пільги передбачені для жінок?

За нині діючими правилами багатодітні жінки мають право вийти на пенсію на п’ять років раніше, тобто у 55 років. Це правило діятиме і надалі. Крім того, трирічне перебування у декретній відпустці зараховується до страхового стажу. Оскільки протягом цих трьох років внески до Пенсійного фонду за жінок, що перебувають у декретній відпустці, сплачує держава. Ця норма також збережеться після проведення пенсійної реформи.

В яких випадках Україна буде нараховувати пенсії тим, хто заробляв стаж на окупованих територіях?

За законом про окуповані території відповідальність за соціальний захист людей (в тому числі громадян України)  несе держава-окупант. Якщо людина переїжджає на територію, підконтрольну Україні, вона матиме право на пенсійне забезпечення згідно українському законодавству. Роки, які людина офіційно працювала на окупованій території,  при оформленні пенсії в Україні будуть зараховані до страхового стражу. Таке правило передбачене положеннями Угоди «Про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення».

За яких умов отримуватимуть пенсію в Україні заробітчани?

Пенсійна реформа передбачає рівні для всіх умови призначення пенсій. В тому числі це означає, що до всіх однаково буде застосовуватись правило: право на пенсію має той, хто сплачує внески до Пенсійного фонду. Що вищою є сума відрахувань,  то вищою буде і пенсія за віком.

Ті, хто працює за кордоном, не сплачують ЄСВ. Однак  законом передбачена можливість добровільного страхування. Тобто, працюючи за кордоном, можна самостійно сплачувати ЄСВ в Україні і таким чином забезпечити собі можливість отримати пенсію за віком.

Які стимули передбачені законопроектом для тих, хто працюватиме після досягнення пенсійного віку?

За наявності 35 років страхового стражу по досягненні 60-річного віку можна оформити пенсію.  Якщо такий пенсіонер продовжує працювати далі, йому нараховується додатковий стаж. Кожний рік такого понаднормового стажу враховується при перерахунку пенсії по загальній формулі, тобто з коефіцієнтом 1. Якщо по досягненні 60 років і за наявності 35 років страхового стажу людина добровільно відмовляється виходити на пенсію і працює далі, то за кожен рік в такому випадку вона отримуватиме додатково 6% пенсії. Якщо понаднормовий стаж після 60-річного віку складає понад п’ять років, то за кожен рік періоду роботи (скажімо, 6-8 років), людина отримає додатково до пенсії 9%.

Чи будуть перераховані пенсії військовим пенсіонерам?

Прийняття рішень щодо поліпшення пенсійного забезпечення та перерахунку пенсій повинно здійснюватися комплексно, виходячи з фінансових можливостей Державного бюджету України.

Мінсоцполітики разом із Міністерством внутрішніх справ та Міністерством оборони опрацьовуються напрями удосконалення пенсійного законодавства для військовослужбовців із одночасним вирішенням питання перерахунку їхніх пенсій.

Після схвалення Верховною Радою проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” та оцінки фінансових можливостей, будуть підготовлені зміни до законодавства щодо проведення перерахунку військових пенсій.

Як буде проводитись осучаснення пенсій колишнім державним службовцям?

Проектом Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій” передбачається ліквідація спеціальних пенсійних режимів.

Скасовуються спеціальні пенсії для:

  • Державних службовців;
  • Науковців;
  • Осіб місцевого самоврядування;
  • Прокурорів;
  • Суддів;
  • Депутатів;
  • Журналістів.

При цьому пенсії, що були призначені раніше – продовжують виплачуватися.

Якщо при перерахунку пенсії з 1 жовтня згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”  пенсія буде більша, буде здійснено автоматичне переведення на загальні умови.

Чи будуть переглядатися пенсії для тих, хто вийшов на пенсію в 2017 році?

Одним із положень законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» є осучаснення пенсій. Осучаснення робиться для того, щоб прирівняти пенсії, які призначались раніше, до рівня тих, які призначаються у 2017 році. Тому пенсії, які призначені у поточному році, не потребують такого осучаснення і продовжуватимуть платитися у встановлених розмірах.

Підвищення цій категорії можливе лише у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму, яке також планується провести з 1 жовтня 2017 року.